Kenija 17 Dva koščena soseda

 Dež je okrog poldne sicer ponehal, a na cesti je bilo tako malo vozil, da na avtoštop nisem več mislil. Avtobus je namesto ob sedmih seveda štartal šele ko je bila že trda noč in počasi sem že obupal nad tem, da bom še kdaj videl kaj pokrajine in naselij.

Tokrat sem sedel med dvema koščenima sosedoma in ponoči vsaj s sedeža nisem več padal. Za noge med ozkimi lesenimi sedeži ni bilo prostora, naslonjala pa so spet segala samo do polovice hrbta. V avtobusu je bilo pet sedežev vštric, prehodi med njimi pa temu primerno ožji.

Janin Klemenčič (se nadaljuje)

Kenija 16 Obrezovanje

 Deklicam izberejo njihovega bodočega moža že kmalu po rojstvu. Ko začnejo odraščati, jih obrežejo in kmalu potem poročijo. Pri obrezovanju, ki je dolgoletna tradicija pri mnogih - tudi zelo civiliziranih - afriških ljudstvih, ženski odstranijo klitoris in male sramne ustnice. Moški, ki so potemtakem precej starejši, imajo ponavadi štiri ali pet žena, lahko pa tudi do dvajset - odvisno od števila krav, ki jih premorejo. Več žena imajo med drugim tudi zaradi tega, ker je ženska nedotakljiva od takrat, ko zanosi, pa do tedaj, ko otrok shodi.

Janin Klemenčič (se nadaljuje)

Kenija 15 Zvestoba in nedolžnost nista znana

 Že od malega jim privzgajajo tovarištvo in velik čut za skupnost. Skupaj živijo, skupaj jedo in skupne so tudi njihove ljubice. Podobno kot marsikje v Afriki je namreč tudi pri njih spolnost svobodna in neporočena dekleta vsak večer obiskujejo njihove koče. Zvestoba, nedolžnost ali ljubosumje so zanje neznani pojmi. Poročili se bodo šele, ko bodo prenehali biti morani - po petnajst ali več letih.

Janin Klemenčič (se nadaljuje)

Kenija 14 Lov na živali

 Glavna naloga moranov je borba proti sovražnikom in lov na živali, ki bi lahko ogrožale njihovo živino. 

Živali za hrano ne lovijo in pri lovu ne uporabljajo zastrupljenih puščic, ker je to pod njihovo častjo. Tudi svoje znamenite ščite uporabljajo samo v boju proti najnevarnejšim zverem in proti sovražnikom.

Janin Klemenčič (se nadaljuje) 

Kenija 13 Zrelostni obred

 Kot pri mnogih drugih ljudstvih morajo masajski fantje skozi zrelostni obred, ko dosežejo določeno starost. Fantu, ki bo postal bojevnik, moran, obrijejo lase in ga ob sončnem vzhodu obrežejo. Ko se bo nabralo dovolj fantov, ki so jih sprejeli med odrasle, bo skupaj s svojo starostno skupino odšel živet v manjato, tabor zunaj ograjenega naselja, saj morani prezirajo nevarnost in zanje ne bi bilo primerno, da bi živeli v vasi. Vsako naselje ima več takih manjat, po eno za vsako starostno skupino. 

Janin Klemenčič (se nadaljuje)

Kenija 12 Masajska moda

 Oboji - moški in ženske - so sicer oblečeni nadvse preprosto - v kos rdečega ali rjavega platna in preproste natikače iz usnja ali kosa stare gume - zato pa se izredno radi barvajo in lišpajo. Ženske si glave brijejo, morani pa nosijo dolge lase, spletene v drobne kitke, ki so razdeljene s prečo, ki poteka povprek - od enega ušesa do drugega. Moški nosijo verižice in uhane iz nizov barvnih kamenčkov, ženske pa ogromno število verižic in trdnih živopisanih obročev okrog vratu. Oboji se po telesu krasijo z okro in drugimi zemeljskimi barvami.

Janin Klemenčič (se nadaljuje)

Kenija 11 Kri v votli buči

 Masaji živijo v naseljih, ki so ograjena s trnovimi vejami. Koče so zgrajene iz blata, vejevja in kravjekov. Za razliko od tipične afriške “bande” niso krite s slamo, temveč z “zidano” streho, so nizke in skrajno preproste. Hranijo se skoraj izključno z mlekom, ki mu včasih dodajo tudi nekaj goveje krvi in urina, da se hitreje sesiri. Samo morani imajo pravico jesti tudi meso. Do krvi pridejo tako, da volu z jermenom zatisnejo žile na vratu, da mu nabreknejo, potem pa s puščico prebijejo veno in kri nalovijo v votlo bučo. Zaradi nekaj litrov krvi vendar ne bodo ubijali živali!

Janin Klemenčič (se nadaljuje)

Kenija 10 Na eni nogi

 Niti osemdesetletna nadvlada belcev niti štiridesetletna oblast domačih politikov nista kaj dosti spremenila njihovega tradicionalnega načina življenja in njihovega zavračanja pridobitev zahodne civilizacije. Masajski moran (vojščak) ne opazi niti ljudi, niti vozil, niti muh, ki se mu sprehajajo po obrazu. Še vedno oblečen kot pred stoletji ponosno stoji na eni nogi, oprt na svoje kopje in zre proti robu savane, ne da bi se menil za kar koli okrog njega.

Janin Klemenčič (se nadaljuje)