Kenija 9 Obrtnike pomilujejo in prezirajo

 Njihov ponos in samozavest sta legendarna. Nomadsko živinorejsko življenje je po njihovem edini človeka vredni način življenja. Poljedelce in obrtnike pomilujejo in prezirajo. Včasih do te stopnje, da si naoljijo dlani, če so prisiljeni stopiti z njimi v stik, da se ne bi onesnažili.

Prav zaradi verovanja v svojo izvoljenost in zaradi zaničevanja vsega tujega so Masaji danes eno od najzanimivejših ljudstev v Afriki.

Janin Klemenčič (se nadaljuje)

Kenija 8 Ponosni vojščaki

 Danes Masaji naseljujejo le majhen del svojih nekdanjih pašnikov in jih delijo z nekaterimi od najbolj znanih narodnih parkov in živalskih rezervatov. Nekateri od južnih klanov so zgradili stalna naselja in gojijo tudi poljske pridelke, njihovi severni sorodniki pa so večinoma obdržali pastirske navade in jih moderni način življenja ne prizadeva in ne zanima kaj dosti. Večina ostalih plemen je zapustila tradicionalne navade pod pritiskom politike ustvarjanja enovite nacije, ki poskuša presegati tradicionalne plemenske delitve.

Janin Klemenčič (se nadaljuje)

Kenija 7 Arabski trgovci s sužnji

 
Okrog leta 1800 so se priselili iz Kenije po dolini Rift na jug do Dodome. Uprli sta se jim samo plemeni Gogo in Hehe, vsa ostala sosednja bantujska plemena pa so se jih bala. Bali so se jih tudi arabski trgovci, zato v severni Tanzaniji skoraj ni bilo trgovine s sužnji in državljanskih vojn, ki so uničile toliko naselij v drugih delih dežele.

Janin Klemenčič (se nadaljuje)

Kenija 6 Plenili živino in ženske

 
Slovijo kot zelo agresivno ljudstvo. Že stoletja živijo kot nomadi in med svojimi preseljevanji so ob vsaki priložnosti napadali Kikuje in druga vzhodnoafriška plemena, plenili njihovo živino, ki je, kot rečeno, vsa last Masajev, in ugrabljali njihove ženske. Čeprav niso bili posebno številni, so tako sčasoma zavzeli vse boljše pašnike na 500 km širokem pasu zemlje med Indijskim oceanom in jezerom Viktorija, Kikuje pa pregnali v gozdove.

Janin Klemenčič (se nadaljuje)