Uganda: Streha za vse

Junija letos se skupina študentov arhitekture in vodarstva ljubljanske univerze s svojimi mentorji
odpravlja na humanitarno graditeljsko odpravo v srednjeafriško celinsko Ugando. Natančneje v
okolico mesta Kabale, ki se nahaja na jugu, skoraj na meji s sosednjo Ruando.
Pod okriljem društva Streha za vse, bodo v osmih tednih lokalnim prebivalcem pomagali zgraditi
učni center Amasiko, ki bo sirotam omogočil varno zavetje in nove priložnosti. Projekt organizirajo
skupaj z britansko humanitarno organizacijo Alongside Africa, ki vodi v mestu Kabale center za
otroke z ulice že vrsto let, a v premajhnih prostorih za naraščajoče število otrok, ki potrebujejo pomoč.
Od lanskega oktobra skupina raziskuje, načrtuje, razmišlja, diskutira, zbira sredstva, osvešča in sodeluje. Projekt, ki ga pripravljajo namreč presega čisto arhitekturno načrtovanje. Z urjenjem veščin sodelovanja v skupini, rokovanja z orodji in materiali, promocijsko angažiranostjo in
podjetnostjo si nabirajo izkušnje, ki jih bodo nadgradili z zaključkom v Afriki.
Skupaj z lokalno skupnostjo bodo zgradili objekt iz dostopnih materialov: v okolici izdelanih na
soncu sušenih opek in lesa, za strešno konstrukcijo. Ukvarjajo se tudi z oblikovanjem pohištva in urejanjem okolice, vključno s problematiko kompostiranja in čiste vode.
Pot pričnejo konec junija v Ljubljani in se preko Istanbula podajo v osrednjo Afriko.Tam jih bo večina preživela dobrih 8 tednov, ko je Uganda pod vplivom sušne dobe. Temperature bodo precej visoke, zoreli bodo banane, ananas in mango. Konec avgusta se bodo vrnili obogateni z novimi zgodbami, ki jih bodo prav gotovo z veseljem delili tudi.
Za dosego njihovega cilja potrebujejo poleg dobre volje, znanja in zaupanja v boljšo prihodnost
sveta tudi finančna sredstva, ki jih morajo zbrati do odhoda v Ugando. Namenjena bodo nakupu
materialov, s katerimi bodo zgradili objekt, in plačilu lokalnih delavcev, ki jim bodo ob gradnji
pomagali. Sredstva zbirajo v sponzorski ali donatorski obliki na račun društva študentov arhitekture Streha za vse (TRR: SI56 6100 0001 5759 355). Več informacij je na voljo tudi na spletni strani:
www.strehazavse.org, lahko pa jim sledite tudi na družabnih omrežjih Facebook in Instagram.

Afrika s kolesom 3 Signal Hill

Britanski kolonializem je tu pustil pomemben pečat. Za moje kolesarjenje je najbolj pomembna vožnja po levi strani ceste, kjer mi bodo koristile petletne kolesarske izkušnje iz Londona, čeprav je vozniška kultura čisto drugačna, povsem afriško kaotična, kjer mi bodo bolj koristile kolesarske izkušnje iz arabskih držav Sredozemlja.
V dnevih in tednih pred odhodom sem bil z razno-raznimi pripravami preveč zaposlen, da bi se dobro naspal, kaj šele resno razmislil o potovanju, ki me čaka, zato pa je bilo na letalih več kot dovolj časa za vsakovrstno refleksijo: v kaj se spet spuščam, kaj vse me čaka? Bomo kmalu videli.

2. teden
Pred odhodom iz Cape Towna sem naredil testni izlet na Signal Hill, ki leži nad mestom in s katerega se razlega krasen razgled čez celo mesto in na planoto Table Mountain nad njim. Do nedavnega so s Signal Hilla vsak dan opoldne ustrelili s topom.
Fedr
(se nadaljuje)

Afrika s kolesom 2 Cape Town

Bi šel še kdaj nazaj? Vsekakor, saj bom že poleti pospremil skupino prijateljev in znancev na Kilimandžaro, vzponu pa bo sledil krajši safari in za finale še počitek na tropski peščeni plaži.
1. teden
Moja kolesarska pustolovščina se je pričela. Poletel sem iz Münchna čez Madrid in Johannesburg do Cape Towna, ki leži na samem jugu Afrike, in prvič sem se znašel pod ekvatorjem. Moj cilj? Prekolesariti celotno Južnoafriško republiko, Mozambik, Malavi in Tanzanijo, in se za novo leto povzeti na Kilimanjaro.
Vreme oblačno, o pomladi še ni sledu. Center Cape Towna s svojo mešanico visoke zahodne razvitosti in afriške barvitosti močno spominja na ameriški New Orleans. Na poti z letališča sem naletel na barakarska naselja revnejšega, temnopoltega prebivalstva, imenovana townships. Tam se ni varno sprehajati in v youth hostlu, kjer sem po telefonu rezerviral prenočišče, so mi svetovali, naj se do njih raje pripeljem z minibusom, kolo pa zaenkrat pustim kar v škatli.
Fedr

(se nadaljuje)

Fedr: S kolesom od Cape Towna do Kilimanjara

V domovino sem se vrnil po pol leta napornega potovanja po Afriki in napočil je čas za refleksijo. Vrnitev je tudi čas neštetih vprašanj. Kako se kolesarjenje po Afriki primerja z enoletnim kolesarjenjem po Sredozemlju, bo nova knjiga še boljša od Kilometrov Sredozemlja? Kako se je odrezala Monika? Najljubši kraji, doživetja, spomini? Bi šel še kdaj nazaj?
Afrika je pomenila spoznavanje najbolj zakotnih in nerazvitih delov sveta, spoznavanje najbolj revnih, a hkrati izredno toplih in gostoljubnih ljudi. Drugačna hrana, drugačno podnebje, drugačne naravne nevarnosti in bolezni. Srečanja z eksotičnimi živalmi in rastlinami, potovanje iz deževne dobe v popolno sušo.
Potovanje so zaznamovali tudi vrhunski adrenalinski vložki: potapljanje z velikimi belimi morskimi psi, najvišji bungee skok na svetu z 216-metrskega mosta, sprehod čez center Johannesburga, rafting na reki Zambezi ter za finale vzpon na najvišji vrh Afrike.
pic: Lightning Over Johannesburg
Fedr
(se nadaljuje)