Afrika s kolesom 11 Give me money!

V številnih vaseh ob cesti otroci stečejo na cesto in izgleda, da so se vsi naučili en sam angleški stavek: »Give me some money!«
*
Torej stari latinski rek drži: vse poti vodijo v Rim (Roma)! Po prašnih, klancev polnih in bogu za hrbtom skritih stranskih cesticah sem prišel do Rome, ki je na zemljevidu označena kot majhna vasica, v resnici pa je univerzitetno središče. Za spremembo od zadnjih nekaj dni in odmaknjenih vasi, spet naletim na tekočo vodo, elektriko in celo takšno razkošje kot je internet.
Prispel sem do prijetnega gostišča na obrobju Rome, preurejenega iz stare angleške trgovske postojanke. Tam sem srečal Nizozemca Michela, ki je z veteranskim kombijem potoval od doma do juga Indije, nato je na tovorni ladji prepeljal kombi v Cape Town in sedaj se preko Afrike namerava vrniti domov. Vzdrževanje motorja in ostalo potrebno znanje ima seveda v malem prstu.
Utaboril sem se na vrtu, z namenom, da nekaj dni počivam in si naberem novih moči za težavne in predvsem hribovite ceste pred menoj. Žal me je že naslednji dan pokosila nekakšna vročica in po nekaj dneh sem se zatekel k antibiotikom iz torbice prve pomoči.
Fedr 
(se nadaljuje)

Afrika s kolesom 10 Viza mi je potekla

Drugič sem zavil na kmetijo ob cesti in vprašal, če na njihovi zemlji lahko postavim šotor. Burski farmer me je nastanil v hišo za goste in mi postregel s koristnim nasvetom: na potovanju po Afriki potrebuješ le dve stvari, biblijo in sliko Nelsona Mandele!
Prispel sem v Lesotho, malo državico znotraj Južnoafriške republike. Uporabil sem majhen mejni prehod, do katerega sem moral voziti po makadamski cesti. Nevajen vožnje po makadamu s težko natovorjeno prikolico, sem kmalu izgubil ravnotežje in padel, ob tem pa razbil ekran na mobilnem telefonu, katerega ponavadi nosim v torbici na boku.
Mejni prehod je sicer označen na zemljevidu, do njega pa z glavne ceste ne vodi noben smerokaz, tako da sem se na številnih križiščih krepko zanesel na Garminovo GPS napravico, ki mi poleg točne lokacije pokaže tudi natančen zemljevid področja, po katerem kolesarim. Varno sem prispel do meje, kjer južnoafriški policist ni opazil, da mi je viza potekla pred dvema dnevoma, njegov lesotski kolega pa je bil nad mojo pojavo tako presenečen, da mi je najprej pritisnil napačen žig, nato pa mi pozabil zaračunati vstopno takso, ki sicer znaša nekaj dolarjev.
Fedr (se nadaljuje)

Afrika s kolesom 9 Pet lukenj na gumah

Po kopici tehničnih težav mi končno dela tudi korenito posodobljena spletna stran, vključno z dnevnim SMS žurnalom in fotogalerijo.
7. teden
Po nekaj napornih dneh vožnje po neskončnih in neposeljenih krajih province Eastern Cape sem prispel do toplic Aliwal Spa, kjer sem si privoščil dan počitka.
V Južni Afriki je taborjenje na divje izredno težko, ker je vsak najmanjši delček zemlje ograjen, tako da je med ograjo in cesto ponavadi izredno malo prostora. Kljub temu mi večkrat uspe najti primeren kotiček, ponavadi skrit v gostem, trnovem grmovju. Nekega jutra sem plačal visoko trnovo ceno, saj sem moral zakrpati kar pet lukenj na gumah kolesa.
Dvakrat sem ob sončnem zahodu našel zatočišče ob kmetijah ob cesti. Na vrhu prvega višjega, 1438 metrov visokega prelaza Nico Malan, me je farmer Trevor kar sam povabil, naj prespim v njegovi hiši in delim večerjo z njegovo družino.
Fedr

(se nadaljuje) 

Afrika s kolesom 8 Najvišji Bungee


6. teden
Prispel sem v Grahamstown, kjer imajo mladinski hotel v preurejenem zaporu, zgrajenem leta 1824, ki je še pred tremi desetletji služil svojemu prvotnemu namenu. Pred tem sem obiskal Port Elizabeth, pomembno pristanišče in prijeten obmorski kraj, kjer sem naredil kratek postanek, ki sem ga izkoristil za servis kolesa in nakupovanje, saj sem se poslovil od relativno razvite obale in sem zavil v notranjost, proti državici Lesotho.
Malo preden se mi je na števcu obrnil prvi kilometrski tisočak, sem zapeljal čez most nad reko Bloukrans, z 216 metri najvišji most Afrike in eden najvišjih mostov na svetu. Naslednji dan sem se iz kraja Storms River v avtu vrnil na most in skočil z njega, privezan na gumico (bungee). To je najvišji skok z gumico na svetu: padaš približno 160 metrov in v sedmih sekundah dosežeš hitrost 130km/h, adrenalin pa ti kar preplavi telo. Neverjetna in nepopisljiva izkušnja.
Fedr
(se nadaljuje)

Afrika s kolesom 7 Stanley Island

Glavni atrakciji Vrtne poti sta čudovita narava in adrenalinski športi, kot so padalstvo v tandemu, veslanje, kanjoning, potapljanje, gorsko kolesarstvo in seveda deskanje na valovih, ki so tu baje eni najboljših na svetu.
Eden za drugim se vrstijo kraji s pravljičnimi imeni kot so Wilderness (angleško: divjina), kjer sem zjutraj pred odhodom odšel malo naokrog, saj leži sredi istoimenskega narodnega parka. Okolica me je povsem prevzela in v mladinski hotel, kjer sem pustil prikolico s prtljago, sem se vrnil šele pozno popodan. Ni mi preostalo drugega, kot da še enkrat postavim šotor, odhod pa prestavim.
Teden sem končal na prekrasnem rečnem otoku Stanley Island, kjer v popolni idili stoji mladinski hotel, ki bolj spominja na penzion luksuzne kategorije.
Fedr

(se nadaljuje)

Afrika s kolesom 6 Štirimetrska zverina

Poleg opazovanja lenobnih kitov sem se odločil še za bolj adrenalinsko dejavnost, ki jo Hermanus ponuja kot eden redkih krajev na svetu: srečanje z velikimi belimi morskimi psi. Skrivnostno vrsto, pred nekaj dnevi uvrščeno na seznam ogroženih živali, lahko opazujemo iz kovinske kletke, ki jo spustijo z ladje, saj bi bilo neposredno srečanje z njimi bržkone usodno. Voda je ledeno mrzla, ampak na to pozabiš, ko mimo priplava prvi morski pes. Štirimetrska zverina z odprtim gobcem tik pred kletko? Kar pozabimo na Discovery channel.
5. teden
Po okrevanju v Mossel Bayu, kjer se mi je oko brez nadaljnjih težav pozdravilo, sem začel kolesariti po zelo popularni Vrtni poti (Garden route), ki se vije med zalivoma Mossel Bay in Plettenberg Bay, za nekatere najlepši del Južne Afrike.
Fedr

(se nadaljuje)

Afrika s kolesom 5 južna točka Afrike

3. teden
Neprijetno presenečen sem nad cenami v JAR, saj so cene prenočišč približno 100% višje kot v leto dni starem Lonely planetu. Sem pa našel alternativo popotniški bibliji: knjižico Coast to coast, v kateri so zbrani vsi južnoafriški hostli. Izhaja vsako leto, tako da so cene ažurne, pa še zastonj je.
Prispel sem v Swellendam, prijetno mestece na obrobju hribovja Langeberg, ki je tretji najstarejši kraj v celotni državi. Južno od tod leži Rt
Agulhas, najbolj južna točka Afrike, kjer se razmejujeta Indijski in Atlantski ocean. Ljudje to ponavadi zmotno pripisujejo Rtu dobre nade.
Potoval sem po atlantski obali, kjer sem obiskal Hermanus, svetovno prestolnico opazovanja kitov z obale. Številni kiti v tem letnem času izberejo zavetje mirnih, a globokih zalivčkov naokrog za kotenje mladičev in tako omogočajo pogled nanje iz neposredne bližine.
Fedr 
(se nadaljuje)

Afrika s kolesom 4 Robben Island

Obiskal sem tudi Robben Island, otok 11 kilometrov oddaljen od mesta, kjer je bil kot politični zapornik dolga leta zaprt Nelson Mandela. Zapor je sedaj preurejen v muzej, poseben čar pa obisku vdihnejo vodiči, ki so bivši politični zaporniki. Naš vodič Patrick je bil zaprt 20 let, torej ob izpustitvi točno polovico svojega življenja.
 Po začetku kolesarjanja v Cape Townu sem si temeljito ogledal Rt dobre nade, ki se razteza dobrih 70km južno. Del rta je razglašen za narodni park, na sami konici pa na vrhu hriba stoji znameniti svetilnik, do katerega tiste najbolj lene zapelje kar zobata železnica.
  Spotoma sem obiskal tudi rezervat afriških pingvinov. Ponavadi pingvine povezujemo z Antarktiko, vendar prav zadovoljni racajo tudi po peščenih plažah Afrike ter na spominjajo, da je od tu naslednja postaja južni tečaj.
Fedr
(se nadaljuje)

Uganda: Streha za vse

Junija letos se skupina študentov arhitekture in vodarstva ljubljanske univerze s svojimi mentorji
odpravlja na humanitarno graditeljsko odpravo v srednjeafriško celinsko Ugando. Natančneje v
okolico mesta Kabale, ki se nahaja na jugu, skoraj na meji s sosednjo Ruando.
Pod okriljem društva Streha za vse, bodo v osmih tednih lokalnim prebivalcem pomagali zgraditi
učni center Amasiko, ki bo sirotam omogočil varno zavetje in nove priložnosti. Projekt organizirajo
skupaj z britansko humanitarno organizacijo Alongside Africa, ki vodi v mestu Kabale center za
otroke z ulice že vrsto let, a v premajhnih prostorih za naraščajoče število otrok, ki potrebujejo pomoč.
Od lanskega oktobra skupina raziskuje, načrtuje, razmišlja, diskutira, zbira sredstva, osvešča in sodeluje. Projekt, ki ga pripravljajo namreč presega čisto arhitekturno načrtovanje. Z urjenjem veščin sodelovanja v skupini, rokovanja z orodji in materiali, promocijsko angažiranostjo in
podjetnostjo si nabirajo izkušnje, ki jih bodo nadgradili z zaključkom v Afriki.
Skupaj z lokalno skupnostjo bodo zgradili objekt iz dostopnih materialov: v okolici izdelanih na
soncu sušenih opek in lesa, za strešno konstrukcijo. Ukvarjajo se tudi z oblikovanjem pohištva in urejanjem okolice, vključno s problematiko kompostiranja in čiste vode.
Pot pričnejo konec junija v Ljubljani in se preko Istanbula podajo v osrednjo Afriko.Tam jih bo večina preživela dobrih 8 tednov, ko je Uganda pod vplivom sušne dobe. Temperature bodo precej visoke, zoreli bodo banane, ananas in mango. Konec avgusta se bodo vrnili obogateni z novimi zgodbami, ki jih bodo prav gotovo z veseljem delili tudi.
Za dosego njihovega cilja potrebujejo poleg dobre volje, znanja in zaupanja v boljšo prihodnost
sveta tudi finančna sredstva, ki jih morajo zbrati do odhoda v Ugando. Namenjena bodo nakupu
materialov, s katerimi bodo zgradili objekt, in plačilu lokalnih delavcev, ki jim bodo ob gradnji
pomagali. Sredstva zbirajo v sponzorski ali donatorski obliki na račun društva študentov arhitekture Streha za vse (TRR: SI56 6100 0001 5759 355). Več informacij je na voljo tudi na spletni strani:
www.strehazavse.org, lahko pa jim sledite tudi na družabnih omrežjih Facebook in Instagram.

Afrika s kolesom 3 Signal Hill

Britanski kolonializem je tu pustil pomemben pečat. Za moje kolesarjenje je najbolj pomembna vožnja po levi strani ceste, kjer mi bodo koristile petletne kolesarske izkušnje iz Londona, čeprav je vozniška kultura čisto drugačna, povsem afriško kaotična, kjer mi bodo bolj koristile kolesarske izkušnje iz arabskih držav Sredozemlja.
V dnevih in tednih pred odhodom sem bil z razno-raznimi pripravami preveč zaposlen, da bi se dobro naspal, kaj šele resno razmislil o potovanju, ki me čaka, zato pa je bilo na letalih več kot dovolj časa za vsakovrstno refleksijo: v kaj se spet spuščam, kaj vse me čaka? Bomo kmalu videli.

2. teden
Pred odhodom iz Cape Towna sem naredil testni izlet na Signal Hill, ki leži nad mestom in s katerega se razlega krasen razgled čez celo mesto in na planoto Table Mountain nad njim. Do nedavnega so s Signal Hilla vsak dan opoldne ustrelili s topom.
Fedr
(se nadaljuje)

Afrika s kolesom 2 Cape Town

Bi šel še kdaj nazaj? Vsekakor, saj bom že poleti pospremil skupino prijateljev in znancev na Kilimandžaro, vzponu pa bo sledil krajši safari in za finale še počitek na tropski peščeni plaži.
1. teden
Moja kolesarska pustolovščina se je pričela. Poletel sem iz Münchna čez Madrid in Johannesburg do Cape Towna, ki leži na samem jugu Afrike, in prvič sem se znašel pod ekvatorjem. Moj cilj? Prekolesariti celotno Južnoafriško republiko, Mozambik, Malavi in Tanzanijo, in se za novo leto povzeti na Kilimanjaro.
Vreme oblačno, o pomladi še ni sledu. Center Cape Towna s svojo mešanico visoke zahodne razvitosti in afriške barvitosti močno spominja na ameriški New Orleans. Na poti z letališča sem naletel na barakarska naselja revnejšega, temnopoltega prebivalstva, imenovana townships. Tam se ni varno sprehajati in v youth hostlu, kjer sem po telefonu rezerviral prenočišče, so mi svetovali, naj se do njih raje pripeljem z minibusom, kolo pa zaenkrat pustim kar v škatli.
Fedr

(se nadaljuje)

Fedr: S kolesom od Cape Towna do Kilimanjara

V domovino sem se vrnil po pol leta napornega potovanja po Afriki in napočil je čas za refleksijo. Vrnitev je tudi čas neštetih vprašanj. Kako se kolesarjenje po Afriki primerja z enoletnim kolesarjenjem po Sredozemlju, bo nova knjiga še boljša od Kilometrov Sredozemlja? Kako se je odrezala Monika? Najljubši kraji, doživetja, spomini? Bi šel še kdaj nazaj?
Afrika je pomenila spoznavanje najbolj zakotnih in nerazvitih delov sveta, spoznavanje najbolj revnih, a hkrati izredno toplih in gostoljubnih ljudi. Drugačna hrana, drugačno podnebje, drugačne naravne nevarnosti in bolezni. Srečanja z eksotičnimi živalmi in rastlinami, potovanje iz deževne dobe v popolno sušo.
Potovanje so zaznamovali tudi vrhunski adrenalinski vložki: potapljanje z velikimi belimi morskimi psi, najvišji bungee skok na svetu z 216-metrskega mosta, sprehod čez center Johannesburga, rafting na reki Zambezi ter za finale vzpon na najvišji vrh Afrike.
pic: Lightning Over Johannesburg
Fedr
(se nadaljuje)

Sudan 4 Pick Up

Druga prevozna sredstva pa Pick Upi, ki pa so lahko cez dan prevec moreci. Ni mi jasno, zakaj vsi prevozi potekajo po najvecji vrocini, ki pa je tu res zelo huda. Mislim, da ga stalno seka krepko cez stirideset, tako da gre vode in vode. V glavnem zapraviva najvec denarja za pijaco.
Zgornji del Sudana je vec ali manj Arabski, mogoce zato za naju malo manj zanimiv (ker se ze celo potovanje pocasi vleceva cez njega). Jutri pa greva po informacije o permitih za Nubske gore, slisi pa se tudi, da bo mozno potovati tudi na jug Sudana, se pravi vse do Suda. Bomo videli. Upam, da permiti ne bodo predragi, ker so se do zdaj stroski z birokracijo ze krepko nakopicili. Tako je pac to. Policija in uprava ima tu pac nadzor nad vsem. Tako, da ni bilo nic cudnega, da sva se zaradi fotografiranja ob Nilu znasla pri Sudanskem ''FBI"- ju. Paziti je pac treba kaj delas. Sicer pa na koncu tudi policisti vec ali manj izpadejo prijazno.
Se slisimo se kaj,
Simon, Peter

Greš z nami - Etiopija, 3 tedne

Popotniška varianta: Sproti iščemo prenočišča.
1000 eur - Vključeno letalo Ljubljana – Adis Abeba
+ 500-600 eur za vse ostalo.
*** 
program:
1.-2. dan: Adis Abeba- Bahar Dar- jezero Tana- slapovi Nila- (Gondar) - Lalibela- Kombolcha- Adis- Shashamane- Wolayta- Arba Minch- Jinka- Mago National park- Dimeka- Turmi- Omorate- Erbore - Adis
*** 
3.-10. dan: V Adis Abebi najamemo džipe z voznikom in odpeljemo najprej v Severno Etiopijo:
Debre Libanos- starodavni samostan
Bahar Dar, otoški samostani na jezeru Tana,
Slapovi modrega Nila,
Srednjeveški gradovi Gondarja,
Lalibela: 800 let stare monolitske cerkve vklesane v kamen
***
10.-20. dan: Nato se odpravimo na plemenski jug.
Obiščemo Shashamane - naselje rastafarijancev iz Jamajke in ZDA, ki jim je Etiopija obljubljena dežela. 
Dolina Omo na jugozahodu države, blizu jezera Turkana je eno od najbolj zanimivih območij na planetu.
- po želji nekaj dni vožnje po parkih z največjimi krokodili, bivoli, antilopami in gazelami, lahko tudi nekaj trekinga
***
Dva dni zanimive vožnje v vsako smer.
Spimo v lodgih (ne pretirano udobni hoteli) in se vozimo po najbolj neciviliziranih krajih našega planeta.
Jemo njihovo injaro (velika, vlažna fermentirana palačinka z dodatki),
Doživimo ceremonijo priprave kave.   
Pijemo tej - medeno vino in odličen čaj z začimbami.
Po želji žvečimo čat - koki podoben grm. 
Ceste so nekaj časa bolj slabe.
*** 
Nič strahu: povsod je dovolj hrane in čiste vode, skoraj povsod se bomo lahko tuširali.
Obiščemo vasi in sejme, ljudstva Konso, Ari, Mursi, Benna, Hamer, Karo, Galeb...

Če bomo imeli srečo, bomo v eni od vasi lahko obiskali (precej kruto) ceremonijo skakanja čez bike. 

Sudan 3 Kartum

Mogoce ni nekih velkih turisticnih atrakcij, lahko pa si pogledas kaksne stare piramide in podobno, vendar za vecino teh placov potrebujes novi permit, ki te stane 10 USD po arheoloskem mestu.
Ce se odpravljas imava midva turisticnega vodnika BREND, ki je kar koristen, predvsem kar se tice osnovnih informacij. Pero bo doma cez slab mesec, tako da ti bo takrat ze na razpolago.
...
Koncno sva prisla do interneta tako, da lahko napiseva nekaj o prvih vtisih iz Sudana. Danes sva prispela do Kartuma. Severni del Sudana je resnicno prijazen, kar posledicno pomeni, da gre vse vec ali manj gladko. Pravo pustolovscino predstavljajo transporti, ker ceste so in sploh niso. Zgornji del, vse do karime namrec ne pozna prave ceste, tako da smo vec ali manj jadrali po puscavi. Avtobusi so stari tovornjaki, normalno z premalo mesta, tako da trpijo riti in kolena. 
Se slisimo se kaj,
Simon, Peter

Sudan 2 Nubske gore

Ceste med severom in jugom se niso popravljene, vendar mocno delajo na tem, tako da bo ces nekaj mesecev tudi to dobra opcija.
Midva sva sla v Nubske gore, koliko se je pac dalo. Tudi tu so transporti nemogoci, ker se vozis cez recne struge ter gozdove, v glavne gre zelo pocasi, pa spati ga moras povsod, ker majhne vasice v katerih pristanes nimajo lokand. Sicer so pa ljudje tako prijazni, da s tem ni problema, ce pa ne najdes resitve pa vedno lahko prespis pri policijskih kontrolnih tockah.
Trenutno ni verjetno najboljsi cas za Sudan, predvsem zaradi vrocine, tako da ce imas voljo, se tja odpravi pozimi ali vsaj v jeseni. Menda je takrat v nubskih gorah lepo zeleno. Sudan je super, sigurno najboljsa drzava na tej najini poti, tako da ga priporocava.
Simon in Pero
(se nadaljuje)

Simon in Pero: Sudan

Hojla,
Midva s perotom sva prejadral Sudan, skoraj en mesec sva se zadrzala v tisti vrocini. Vsekakor pa je bil zelo prijetna izkusnja.
Trenutno sem v Addisu ter se odpravljam proti Omu. Od tam naprej pa se s Perotom locujeva. Jaz nadaljujem proti Ugandi, kjer bi rad pogledal gorile v Bwindiju.
Glede Sudana pa ti na kratko napisem naslednje. O severu sem ti menda ze nekaj napisal, je zanimiv arabski in izcrpljujoc. Predvsem prevozi. Za zgornji del vse do Kartuma ne potrebujes permita.
Za juzno od Kartuma, natancneje juzno od linije El Obeid, Kosti pa ga potrebujes. Se pravi, da ga potrebujes za Nubske Gore in stane cirka 30 USD.
Na vzhod se ne da priti, in glede na kontrole, ti ne more uspeti, ce nisi pripravljen reskirati vsega.
Tudi cisti jug je odprti, dejansko le mesta, tako da lahko dobis permit za mesta kot so Juba, Malakal in podobno. To zahteva, da tja letis, ker porabis za transport neverjetne kolicine casa.
Simon in Pero
(se nadaljuje)

Maroko 5: Čas streznitve

Ko smo se naslednji dan sprehajali po Marrakechu, je prišel čas streznitve. Bolj, ko smo primerjali cene, bolj smo ugotavljali, da smo za vsako stvar v Asilahu plačali veliko več kot bi plačali v Marrakechu. Cene hrane, pijače in prevozov so bile nižje, celo cena enako velike preproge je bila v osnovi nižja od tiste v Asilahu.
Ko udeleženci dogodka danes gledamo nazaj, lahko rečemo, da je bil ta tip eden najbolj prebrisanih tipov, kar smo jih srečali. Nič nam ni direktno ponujal, ker je itak vedel, da ga bomo mi povprašali nekaj, kjer nam bo potem on "pomagal". Verjetno sta bili tudi hiša in trgovina njegova last in tudi v Asilahu se ni samo ustavil, temveč je bil tam tudi doma.
Vsake toliko čase pomislim, kdo neki je pa danes na jutranjem vlaku na poti v Asilah, ne da bi to še vedel. Vsak čas bo namreč nekdo stopil v kupe...
Andrej Krajnc

Maroko 4: Obisk sorodnikov



Potem smo s konjsko vprego odšli na ogled plaže Golden Beach, ki je bila kar simpatična, razočarani smo bili le nad naftnimi madeži v pesku na plaži. Glede na to, da ni bilo nikjer nobene turistične agencije ali info točke, smo potem za nasvet, kaj bi še lahko počeli, povprašali našega kolega. Ta nam je ponujal še različne masažne salone, obisk njegovih sorodnikov v okolici in še kaj. Počasi nismo več imeli dobrega občutka glede njega, saj nam je sicer bil pripravljen pomagati, vendar se nam je zdelo, da je pri vsaki stvari nekaj zaslužil. Še posebej smo debelo gledali, ko nam je rekel proti večeru rekel, da naj bi za kosilo kuharju plačali več kot v marsikateri restavraciji. Pred odhodom smo se dogovorili, da se srečamo v hotelu v Marrakechu in pogovorimo glede morebitnega obiska poroke, kamor se odpravlja.
Andrej Krajnc
(se nadaljuje)

Greš z nami? - Maroko: Kraljeva mesta, 8 dni

CENA: od 979,00 € 
Turistično potovanje: vključeno vse po programu.
Spoznajte Maroko na čudovitem potovanju v arabsko kraljevino.
Z Idealno lego ob stičišču atlantskega oceana in sredozemskega morja, se ponaša s svojimi naravnimi lepotami, reliefno razgibanostjo in prelepimi oaznimi mesti v osredju neminljive puščave.
Polno arabsko ime Maroka je Al-Mamlaka al-Maghribiya, kar v prevodu pomeni Zahodno Kraljestvo; ima edinstveno lokacijo na kraju kontinenta, kjer so se razvijale skozi bogato zgodovino veličastne civilizacije. Zanimivi arhitekturni podobi mest in berberskih vasic se ne more upreti še tako zahtevno oko.
Čudovita panorama, ki jo nudi Atlas, obisk Meknesa - maroškega Versaillesa, mesta Fez z eno najstarejših univerz na svetu, Marakesha s pestrim življenjem na pisanih ulicah, kraljeve zgradbe Casablance in Rabata ter magične doline Dades s čudovitimi nasadi vrtnic v El Kelaa Mgouni, vas vabijo in obetajo nepozabno potovanje.

ODHODI:  01.07. 29.07. 12.08. 28.10.2017   


PROGRAM :
1. dan  LJUBLJANA - CASABLANCA
  V zelo zgodnjih urah avtobusni prevoz iz Ljubljane v Benetke. Od tam bomo preko enega izmed evropskih letališč poleteli proti Casablanci. Po pristanku in opravljenih vstopnih formalnostih bo sledil avtobusni prevoz v hotel. Namestitev. Prosto. Nočitev.

2. dan  CASABLANCA - RABAT - MEKNES - FES

  Zajtrku bo sledil prevoz do Rabata s kratkim postankom za ogled mestnih znamenitosti: kasba Oudayas, Hassanov minaret in odlični mavzolej Mohammeda V., še obisk okopov in zidov na Machuarjevem trgu in kraljevi palači... Nadaljevanje vožnje do Meknesa in ogled Maroškega Versaillesa, ki ga je zgradil Moulay Ismail - sodobnik Ludovika XIV. Mesto Meknes s starodavno medino, ki jo krasijo čudovita vrata Bab El Mansour, obdaja 40 km dolg obrambni zid s stolpi. Iz Meknesa se bomo odpeljali naprej do Fesa. Na poti še kratek postanek za obisk Vollubilisa - antičnega rimskega utrjenega mesta. Po prihodu v Fes namestitev v hotelu, večerja in nočitev.

3. dan  FES

  Po zajtrku bomo cel dan namenili odkrivanju lepot tega najstarejšega kraljevega mesta, ki je predvsem pomembno versko, kulturno in umetniško središče Maroka. Dinastije kraljev Merinid in Alaoiut so tu postavili mnogo spomenikov v špansko - mavrskem slogu, ki so še sedaj dobro ohranjeni. Tu je čudovito srednjeveško središče Medina, s prepletajočimi se živahnimi uličicami, kjer trgovci vneto vabijo k nakupom, mošeja Karaouine, fontana Nejjarine, ki bodo deležni naše pozornosti. V mestu je bojda najstarejša univerza na svetu, obiskali pa bomo še znani rokodelski center. Večerja in nočitev.


4. dan  FES - MIDELT - ERFOUD
  Zajtrk. Odpeljali se bomo na jug, mimo Midelta, vse do Erfouda. Pot nas bo vodila skozi berberske vasi Imouzzer Kandar in Azrou, mimo smučarskega središča Ifrane... Po prihodu v Erfoud namestitev v hotelu. Večerja. Nočitev.

5. dan  ERFOUD - TODRA - TINEGHIR - OUARZAZATE

  Po želji (in doplačilu) se boste lahko zelo zgodaj zjutraj (pred zajtrkom) odpeljali s terenskimi vozili v puščavo Merzouga in pričakali pravljični sončni vzhod na sipinah. Po zajtrku si bomo ogledali Erfoud, poslednjo naselbino pred večno, neizmerno puščavo Merzuoga. Potovanje bomo nadaljevali proti zahodu, kjer nam bo začarala pogled čudovita podoba soteske Todra. Pot bomo nadaljevali po dolini Dades skozi Tineghir. Postanek za ogled čudovitih vrtov vrtnic El Kelaa Mgouna. Prihod v Ouarzazate. Namestitev. Večerja, nočitev.


6. dan  QUARZAZATE - MARAKESH

  Po zajtrku si bomo ogledali Quarzazate, vključno s trdnjavo (kazbo) Taourirt, enega od gradov znanega Paše Glaouija, guvernerja južnega predela v začetku XX. stoletja. Pot nadaljujemo proti čudovitemu mestu Marakesh, ki je nastalo v 11. stoletju in nudi popotniku na ogled čudovite stvaritve mavrske arhitekture. Po prihodu namestitev v hotelu. Posebna večerja s kulturnih programom. Nočitev.

7. dan  MARAKESH - CASABLANCA

  Po zajtrku celodnevni ogled mesta. V palači Bahia bomo, poleg imenitnega stavbeništva, občudovali dehteče vrtove si ogledali mošejo Koutoubia iz 12. stoletja, ki jo krasi 67 m visoki minaret ter obiskali grobnice Saadian. Posebno pestro vzdušje vlada na trgu Jemaa El Fna, kjer je središče dogajanja in pravi odraz arabskega življenja. Sem prihajajo branjevke in trgovci z različnimi izdelki, pripovedovalci zgodb, javni pisarji, lekarnarji in zdravilci, prodajalci vode in mnogi drugi, vsi pa prispevajo k predstavi, ki ji ni para. Popoldne se bomo odpeljali proti Casablanci, po prihodu namestitev v hotelu. Večerja v restavraciji. Nočitev.

8. dan  CASABLANCA - LJUBLJANA

  Zajtrk. Prevoz na mednarodno letališče in polet proti Benetkam. Avtobusni prevoz v Ljubljano, kamor bomo prispeli v poznih nočnih urah.
  če te zanima, se mi javi na: jjjjanin@gmail.com