Sudan 4 Pick Up

Druga prevozna sredstva pa Pick Upi, ki pa so lahko cez dan prevec moreci. Ni mi jasno, zakaj vsi prevozi potekajo po najvecji vrocini, ki pa je tu res zelo huda. Mislim, da ga stalno seka krepko cez stirideset, tako da gre vode in vode. V glavnem zapraviva najvec denarja za pijaco.
Zgornji del Sudana je vec ali manj Arabski, mogoce zato za naju malo manj zanimiv (ker se ze celo potovanje pocasi vleceva cez njega). Jutri pa greva po informacije o permitih za Nubske gore, slisi pa se tudi, da bo mozno potovati tudi na jug Sudana, se pravi vse do Suda. Bomo videli. Upam, da permiti ne bodo predragi, ker so se do zdaj stroski z birokracijo ze krepko nakopicili. Tako je pac to. Policija in uprava ima tu pac nadzor nad vsem. Tako, da ni bilo nic cudnega, da sva se zaradi fotografiranja ob Nilu znasla pri Sudanskem ''FBI"- ju. Paziti je pac treba kaj delas. Sicer pa na koncu tudi policisti vec ali manj izpadejo prijazno.
Se slisimo se kaj,
Simon, Peter

Greš z nami - Etiopija, 3 tedne

Popotniška varianta: Sproti iščemo prenočišča.
1000 eur - Vključeno letalo Ljubljana – Adis Abeba
+ 500-600 eur za vse ostalo.
*** 
program:
1.-2. dan: Adis Abeba- Bahar Dar- jezero Tana- slapovi Nila- (Gondar) - Lalibela- Kombolcha- Adis- Shashamane- Wolayta- Arba Minch- Jinka- Mago National park- Dimeka- Turmi- Omorate- Erbore - Adis
*** 
3.-10. dan: V Adis Abebi najamemo džipe z voznikom in odpeljemo najprej v Severno Etiopijo:
Debre Libanos- starodavni samostan
Bahar Dar, otoški samostani na jezeru Tana,
Slapovi modrega Nila,
Srednjeveški gradovi Gondarja,
Lalibela: 800 let stare monolitske cerkve vklesane v kamen
***
10.-20. dan: Nato se odpravimo na plemenski jug.
Obiščemo Shashamane - naselje rastafarijancev iz Jamajke in ZDA, ki jim je Etiopija obljubljena dežela. 
Dolina Omo na jugozahodu države, blizu jezera Turkana je eno od najbolj zanimivih območij na planetu.
- po želji nekaj dni vožnje po parkih z največjimi krokodili, bivoli, antilopami in gazelami, lahko tudi nekaj trekinga
***
Dva dni zanimive vožnje v vsako smer.
Spimo v lodgih (ne pretirano udobni hoteli) in se vozimo po najbolj neciviliziranih krajih našega planeta.
Jemo njihovo injaro (velika, vlažna fermentirana palačinka z dodatki),
Doživimo ceremonijo priprave kave.   
Pijemo tej - medeno vino in odličen čaj z začimbami.
Po želji žvečimo čat - koki podoben grm. 
Ceste so nekaj časa bolj slabe.
*** 
Nič strahu: povsod je dovolj hrane in čiste vode, skoraj povsod se bomo lahko tuširali.
Obiščemo vasi in sejme, ljudstva Konso, Ari, Mursi, Benna, Hamer, Karo, Galeb...

Če bomo imeli srečo, bomo v eni od vasi lahko obiskali (precej kruto) ceremonijo skakanja čez bike. 

Sudan 3 Kartum

Mogoce ni nekih velkih turisticnih atrakcij, lahko pa si pogledas kaksne stare piramide in podobno, vendar za vecino teh placov potrebujes novi permit, ki te stane 10 USD po arheoloskem mestu.
Ce se odpravljas imava midva turisticnega vodnika BREND, ki je kar koristen, predvsem kar se tice osnovnih informacij. Pero bo doma cez slab mesec, tako da ti bo takrat ze na razpolago.
...
Koncno sva prisla do interneta tako, da lahko napiseva nekaj o prvih vtisih iz Sudana. Danes sva prispela do Kartuma. Severni del Sudana je resnicno prijazen, kar posledicno pomeni, da gre vse vec ali manj gladko. Pravo pustolovscino predstavljajo transporti, ker ceste so in sploh niso. Zgornji del, vse do karime namrec ne pozna prave ceste, tako da smo vec ali manj jadrali po puscavi. Avtobusi so stari tovornjaki, normalno z premalo mesta, tako da trpijo riti in kolena. 
Se slisimo se kaj,
Simon, Peter

Sudan 2 Nubske gore

Ceste med severom in jugom se niso popravljene, vendar mocno delajo na tem, tako da bo ces nekaj mesecev tudi to dobra opcija.
Midva sva sla v Nubske gore, koliko se je pac dalo. Tudi tu so transporti nemogoci, ker se vozis cez recne struge ter gozdove, v glavne gre zelo pocasi, pa spati ga moras povsod, ker majhne vasice v katerih pristanes nimajo lokand. Sicer so pa ljudje tako prijazni, da s tem ni problema, ce pa ne najdes resitve pa vedno lahko prespis pri policijskih kontrolnih tockah.
Trenutno ni verjetno najboljsi cas za Sudan, predvsem zaradi vrocine, tako da ce imas voljo, se tja odpravi pozimi ali vsaj v jeseni. Menda je takrat v nubskih gorah lepo zeleno. Sudan je super, sigurno najboljsa drzava na tej najini poti, tako da ga priporocava.
Simon in Pero
(se nadaljuje)

Simon in Pero: Sudan

Hojla,
Midva s perotom sva prejadral Sudan, skoraj en mesec sva se zadrzala v tisti vrocini. Vsekakor pa je bil zelo prijetna izkusnja.
Trenutno sem v Addisu ter se odpravljam proti Omu. Od tam naprej pa se s Perotom locujeva. Jaz nadaljujem proti Ugandi, kjer bi rad pogledal gorile v Bwindiju.
Glede Sudana pa ti na kratko napisem naslednje. O severu sem ti menda ze nekaj napisal, je zanimiv arabski in izcrpljujoc. Predvsem prevozi. Za zgornji del vse do Kartuma ne potrebujes permita.
Za juzno od Kartuma, natancneje juzno od linije El Obeid, Kosti pa ga potrebujes. Se pravi, da ga potrebujes za Nubske Gore in stane cirka 30 USD.
Na vzhod se ne da priti, in glede na kontrole, ti ne more uspeti, ce nisi pripravljen reskirati vsega.
Tudi cisti jug je odprti, dejansko le mesta, tako da lahko dobis permit za mesta kot so Juba, Malakal in podobno. To zahteva, da tja letis, ker porabis za transport neverjetne kolicine casa.
Simon in Pero
(se nadaljuje)